Co se všechno schumelí

Svině klouzavý

Tak jsou zase tady. Pohyblivé svátky jara, vzkříšení, plodnosti, obžerství a modřin na (výhradně ženských) stehnech. Svátky, které jsem na rozdíl od těch vánočních srdečně nesnášela už jako dítě...

Jednak proto, že jsem se narodila moc brzo. Za mého dětství nejenže nebyly žádné prázdniny, i ten Velký pátek byl normální malý a museli jsme do školy, ale navíc, hrůzo hrůz, se to pitomé Velikonoční pondělí nahrazovalo pracovní sobotou. A z představy, jak se další víkend scvrkne na jednu ubohou neděli, mi i ty tři dny volna zhořkly předem.
Kromě toho jsem vyrůstala v průmyslové vesnici, kde z velikonočních tradic zbyly jen dvě, obě určené pro pány tvorstva: ožrat se jako mužici a seřezat bužírkovou pomlázkou všechny osoby ženského pohlaví, které rozmazaně zahlédnou koutkem podnapilého oka. Televize se mě sice už půl století snaží přesvědčit, že někde v alternativním vesmíru skotačí usměvavé cérenky s ošatkou kraslic a zářivě se usmívají na šohaje, co je něžně hladí vlastnoručně spletenou mrskačkou, ale mě rohlíkem do nádivky neopijí. Moje velikonoční vzpomínky zahrnují ulice plné kaluží zvratků a rozšlapaných obarvených vajec, mezi nimiž se tu a tam válí našrot opilý soused a hlasitě chrápe.
A co vlastně slavíme? Jaro je většinou v nedohlednu (až na letošek, kdy si stejně jako podzim vzalo sabatikl, a máme rovnou léto). Jako vzkříšení fajn, ale co všechny ty příšernosti předtím? Ježíše zradili a zapřeli kámoši, mučili ho, zabili ho vlastní mámě před očima, pak tady máme oběšeného Jidáše, když pominu lotry po pravici a levici – to jako chcete slavit? Kdyby to byl seriál na Netflixu, bude mít deset varování před psychickou újmou diváků, ale tohle klidně cpeme do hlavy už dětem ve školkách. Uznávám, že moje okna by Spasitele uvítala, ale vážně musí být důvodem k jejich umytí tak morbidní storka?
Ne, ty svině klouzavý, pardon, pohyblivý, nejsou můj šálek slivovice. Ovšem jako obzvlášť depresivní období mi v Krutém měsíci posloužily dobře, tak už je nebudu hanět. A jestli ve vás taky probouzejí spíš vražedné choutky, zkuste je strávit s ním. Začíná v noci na Zelený čtvrtek a proti velikonočním pasážím v Novém zákoně je to fakt čajíček…